خدمات کتابداری


 

هدف هر کتابخانه از گردآوری و سازمان دهی منابع، ارائه خدمات به کاربران است. بخش عمده ای از این خدمات به عهده گروه خدمات کتابداری می باشد. این گروه متشکل از بخش های امانت و مرجع می باشد.

bullet بخش امانت

در این بخش مخزن کتب امانی فارسی و لاتین قرار دارد و اعضای کتابخانه می توانند پس از امانت این کتب، آنها را در خارج از کتابخانه نیز مطالعه نمایند. پذیرش عضویت در کتابخانه مرکزی و ارایه خدمات امانت کتب غیرمرجع به عهده این بخش می باشد. این بخش مسئولیت ثبت نام اعضای کتابخانه را به عهده دارد. ثبت نام اولیه اعضا بر اساس اطلاعات آموزش بدون نیاز به حضور عضو، صورت می گیرد. اما برای فعال سازی نهایی عضویت می بایست در سایت کتابخانه، وارد پروفایل شده و ایمیل مدرس را وارد کرد.
اعضای کتابخانه می تواند از طریق شماره عضویت (شماره دانشجویی) و کلمه عبور به طور الکترونیکی کتب مورد نیاز خویش را تمدید و یا رزرو نمایند. علاوه بر این بخش امانت برای دانشجویان و اعضای هیات علمی و دانشگاه تربیت مدرس امکان عضویت در طرح غدیر را نیز فراهم می کند تا بدین وسیله بتوانند از خدمات کتابخانه های تحت پوشش طرح از جمله کتابخانه های دانشگاه صنعتی شریف، امیرکبیر و ... استفاده نمایند.
برای اطلاع از کتابخانه های تحت پوشش می توانید به سامانه غدیر مراجعه کرد. لازم به ذکر است که جستجو در نرم افزار کتابخانه، رزرو و تمدید کتاب از طریق اینترنت میسر می باشد.

bullet بخش مرجع

منابع موجود در این بخش عبارتند از :
1. کتب مرجع شامل دائره المعارف ها، استانداردها، واژه نامه ها و ....
2. مراجع الکترونیکی مانند نرم افزارهای نور، درج، بریتانیکا و ....
منابع فوق امانت داده نمی شوند ولی طبق مقررات مربوط امکان نسخه برداری از آنها وجود دارد.

بخش مرجع