ادبیات نمایشی


 

ادبیات نمایشی در دویست و هفتاد و نهمین جلسه گروه هنر، شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم مورخ 12/4/73 دوره کارشناسی‌ارشد رشته ادبیات نمایشی تصویب و از سال 1378 در دانشکده هنر دانشگاه تربیت مدرس آغاز به کار کرد. هدف از این رشته ارتقاء سطح علمی، بینش هنری، توان نویسندگی و رشد خلاقیت‌های ادبی و هنری متناسب با فرهنگ و ارزش‌های اسلامی علاقمندان می‌باشد با توجه به اینکه بنیاد و اساس فعالیت‌های نمایشی (تئاتر و سینما)، متون نمایشی (نمایشنامه و فیلمنامه) تشکیل می‌دهد وجود نیروهای متخصص و کارآمد در این زمینه کاملاً محسوس می‌باشد.
فارغ‌التحصیلان این رشته علاوه بر حضور مؤثر در بازار کار، در فعالیت‌های حرفه‌ای آموزش دیده و به مشاوره در بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی می‌پردازند. در این دوره دروس تخصصی مانند کارگاه نمایشنامه‌نویسی پیشرفته، کارگاه فیلم‌نامه‌نویسی پیشرفته، نقد ادبیات نمایشی و بررسی نظریه‌های جدید تدریس می‌گردد.
دانشکده هنر دانشگاه تربیت مدرس مفتخر است که تعداد زیادی از نمایشنامه‌نویسان و فیلم‌نامه‌نویسان معاصر و علاوه بر آن مدرسین این رشته در دانشگاه‌های سراسر کشور، فارغ‌التحصیل این دوره می‌باشند.